Zelený vzdelávací fond- Projekt: Učíme sa o prírode v prírode

 
 

Všetkým podporovateľom projektu ďakujeme a srdečne ich pozývame k nám do enviroučebne. 

Materiálno-technické vybavenie nám zabezpečili:

Zelený vzdelávací fond poskytol dotáciu 8 000,00 Eur

Obec Turie zabezpečila prípravu podložia pod altánok a stavebné práce, edukačné pomôcky pre deti

Rodičia detí z materskej školy a podporovatelia školy podarovali zeminu, priesady a ochotnú pomoc pri úpravách terénu a pri sadení

 
        V areáli materskej školy Turie sa vybudovalo environmentálne prostredie s učebňou, ktoré prispieva k efektívnej informovanosti o kvalite životného prostredia, zlepšuje povedomie a prístup k informáciám, ako aj k výmene informácií medzi zainteresovanými skupinami návštevníkov. Aktívnymi účastníkmi projektu sú najmä deti z materskej a základnej školy, ich rodičia a verejnosť, ktorá sa môže voľne v priestore pohybovať. Nakoľko školský dvor je otvorený pre širokú verejnosť, exteriérové dobudovanie ekoprístrešku a materiálno-technickej vybavenosti ekoučebňa ponúka zážitkové aktivity a možnosti vzdelávania sa v oblasti environmentálnej výchovy všetkým.
       Vytvorili sme vhodné podmienky pre také vzdelávanie, ktoré učiacim sa deťom a verejnosti sprostredkuje poznatky, postoje a zručnosti, ktoré podporia vytváranie hodnotových orientácií k plneniu cieľov spojených so životným prostredím a jeho udržateľným rozvojom. V zmysle Stratégie environmentálnej politiky SR do roku 2030 a v zmysle Koncepcie EVVO do roku 2025 zvyšujeme deťom i ďalším zúčastneným stranám environmentálne povedomie, rozvíjame ich zručnosti a kompetencie pre presadzovanie udžateľného rozvoja.
       Skutočný termín realizácie je od 11/2023-4/2024 a ďalej počas udržateľnosti projektu.
 
Prínos realizácie projektu:
 
1. Vytvorenie ekopriestoru pre deti a verejnosť na priamy kontakt s prírodným prostredím pri získavaní ekologických zručností a pochopenia súvislostí jednotlivých súčastí prírody v kolobehu ako napr. voda-hmyz-kvety.
2. Zvýšenie environmentálneho povedomia, rozvoj zručností a kompetencií pre presadzovanie udržateľného rozvoja najmä trávnatých prirodzených plôch, ktoré tvoria biotop pre potrebných opeľovačov pri dobrovoľníckej práci verejnosti s deťmi.
3. Postupne v časovom období odstránenie návyku prílišného kosenia a odstraňovania potravy pre hmyz na plochách, kde to nie je bezpodmienečne nutné.
4.Kompaktibilitou ekopriestoru vytvorenie náučno-výchovného priestoru pre širokú verejnosť ľudí v našej obci. Systematická zmena správania sa každého zúčastneného, jeho postojov, hodnotovej orientácie, spôsobov riešenia situácií v prírode, pre zachovanie jeho čo najvyššej kvality života.
5.Zabezpečenie pozorovania, zážitku, učenia a spätnej väzby aktívnym prístupom k životnému prostrediu prostredníctvom rozvíjania zručností nevyhnutných pre udržateľný rozvoj.
6. Zvýšený záujem o detí o prírodné dedičstvo a vytvorenie schopnosti hodnotiť prírodné prostredie. Vytváranie schopnosti citovej reflexie na život a utváranie elementárnych základov empatie k živým tvorom. Cieľavedomá systematická výchova k ohľaduplnosti k životnému prostrediu, k svojmu okoliu a k sebe samému. Už od najútlejšieho veku sú deti vedené k ochrane rastlinnej a živočíšnej ríše, k starostlivosti o svoje okolie. Pri aktivitách ide hlavne o precítenie a prežívanie krásy s uvedomením si dosahu svojho správania, zvykov z rodiny na prírodné prostredie. Vedomosti získavané tým implementujú do vzdelávania na vyššom stupni škôl a zachovajú si zdravé a prospešné návyky do konca života.
 

Fotogaléria: Zelený vzdelávací fond- Projekt: Učíme sa o prírode v prírode

/album/fotogaleria-zeleny-vzdelavaci-fond-projekt-ucime-sa-o-prirode-v-prirode/enviroucebna-altanok-jpg/ /album/fotogaleria-zeleny-vzdelavaci-fond-projekt-ucime-sa-o-prirode-v-prirode/domcek-hotel-pre-hmyz-2-jpg/